Bir Yıldır Dünya Yolculuğuna Devam Eden “Bağlılık Hasan” 3 Ağustos’ta Fransa’da Vizyona Girdi

Dünya prömiyerini 2021 Cannes Film Festivali Un Certain Regard’da (Belirli Bir Bakış) yaptıktan sonra Amerika’dan Uzakdoğu’ya, Latin Amerika’dan Avustralya’ya kadar dünyanın pek çok yerindeki uluslararası festivallere davet edilen ‘Bağlılık Hasan’, 3 Ağustos’ta Fransa’da sinema salonlarında izleyicilerle buluşuyor. Haziran’da Portekiz sinemalarında seyirciyle buluşan film, Fransa’dan sonra Ekim ayında İspanya’da vizyona girecek. Daha sonra sırada Balkan ülkeleri var.

Film hakkında Fransa’nın önemli mecralarında çıkan yazılarda “görkemli, doğaüstü bir yolculuk” “insanı güncelin kışkırtıcılığından uzaklaştıran, toprak hava su ve ateş elementlerinden ilham alan film” , “Kapitalizmin ve ekolojik felaketlerin sınır tanımazlığını insanın ruh dünyasından anlatan ruhsal yolculuk”, “insanın kendi menfaatini kollarken yaşadığı pişmanlık duygularıyla yüzleşmesi”, “ağacın gölgesindeki sırların, kısık sesle söylenilen gerçeklerin, ima edilen sözlerin gün batımını bastırdığı ışıkta… her şeyin bir başka şeyin etrafında döndüğü kozmik bir evrenin tefekkürü…”, “taşradan insan gizemine, doğadan iç dünyaya insanlığın kendi için neyi feda ettiğine ve özündekini nasıl yansıttığını hatırlamaya yolculuk”  gibi ifadelerle nitelikli eleştiriler yayınlanmaya başladı.  

Bağlılık Hasan yönetmen-senarist ve yapımcı Semih Kaplanoğlu’nun 8’inci filmi. İlk filminden beri dünyanın en önemli festivallerine davet edilen, filmleri en önemli festivallerde ödüller alan ve yine pek çok ülkedeki sinema salonlarında vizyona giren Kaplanoğlu’nun son filmi Bağlılık Hasan dünya prömiyerini 2021 yılında Cannes’da yapmıştı.

Bağılık Hasan, geçtiğimiz Temmuz’da Cannes’da başlayan yolculuğuna Çek Cumhuriyeti / Carlova Vary ve Kudüs Uluslararası festivalleriyle devam etti. Antalya Film festivalinden sonra Türkiye’nin 2022 Oscar adayı olan Amerika’da Denver ve Şikago Uluslarası Film festivallerinde gösterilen filmin, Mayıs’ta Amerika’daki yeni durağı Minnesota’da, 41. Minneapolis Uluslararası Film Festivali oldu.

Ekim’de İstanbul’da Boğaziçi Film Festivali’den sonra Brezilya / Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’ne ve Almanya Cottbuts’da oyuncu Umut Karadağ’ın jüri üyeliği yaptığı festivale davet edildi.  Hindistan’daki Uluslararası Goa festivalinde Unesco tarafından verilen Gandhi ödülüne aday gösterilen filmlerden biri oldu. 

Bağlılık Hasan, Roma’da Akdeniz Film Festivalinde Türkiye’yi temsil ettikten sonra Taipei Uluslararası Film Festivali kapsamında Tayvan’da gösterildi. Brezilya’da 45. Uluslararası Sao Paulo Film Festivalinden sonra Çin’de Şangay Film Festivali’ne davet edildi. Yusuf Üçlemesi; Yumurta, Süt ve Bal bir arada yine bu festival kapsamında izleyiciyle buluştu. 

‘Bağlılık Hasan’ daha sonra İsveç prömiyerini Göteborg festivalinde gerçekleştirdi. Mart ayında 25’incisi düzenlenen Uluslararası Malaga Film Festivali’nde masterclass, film gösterimleri ve basın buluşmasıyla ülkemizi Kaplanoğlu temsil etti.  Kaplanoğlu’nun aynı zamanda Yumurta, Süt, Bal ve Buğday filmleri de izleyiciyle buluştu. 

Kaplanoğlu yine geçtiğimiz hafta düzenlenen ve Mike Leigh, Peter Greenaway, Aki Kaurismäki, Abbas Kiarostami, Carlos Saura, István Szabó, Ken Loach, Béla Tarr, Mohsen Makhmalbaf, Bahman Ghobadi gibi dünyanın en ünlü yönetmenlerinin ders verdiği Summer Film School Uherské Hradiště’de yönetmenlik üzerine masterclass verdi. Kendisine onur ödülü de takdim edilen Kaplanoğlu’nun Yumurta, Süt, Bal, Buğday ve Bağlılık Hasan filmlerinin gösterimi gerçekleştirildi. 

Yine Temmuz ayında Kaplanoğlu’nun yarışma jürisinde yer aldığı Sidney Uluslararası Film Festivali’nde gösterilen ‘Bağlılık Hasan’ daha sonra Kanada Toronto Film Festivali’ne davet edilerek izleyicilerle buluştu.

Bağlılık Hasan Ağustos ayında Hong Kong Uluslararası Film Festivaline katıldıktan sonra Bakü ve Berlin’de Türk filmleri haftasına katılarak yolculuğuna devam edecek. Ekim’de İspanya’da vizyona girecek film, Londra Quish Film festivalinde de izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. 

Önümüzdeki Şubat ayında Fransa’nın Vesoul kentinde düzenlecek olan 29’uncu Uluslararası Asya filmleri festivalinde Bağlılık Hasan’ın yanı sıra Kaplanoğlu’nun bazı diğer filmleri de gösterilecek ve kendisine yine onur ödülü takdim edilecek.

Türkiye’nin Oscar adayı seçilen Bağlılık Hasan geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye’de vizyona girmişti. Bağlılık Hasan, Portekiz sinemalarından sonra bu hafta Fransa’da. Yakında İspanya ve ve pek çok Balkan ülkesinde de vizyona girecek.

Ödüller

Bağlılık Hasan geçtiğimiz yıl Antalya Film Festivali’nde En İyi Görüntü ödülü ve Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini aldı. Brezilya’da 45. Uluslararası Sao Paulo Film Festivalinde Eleştirmenler Jürisi tarafından 211 filmin arasından verilen ‘Yılın En İyi Uluslararası Filmi’ Ödülünü aldı.

Çin / Şangay Uluslararası Film Festivali’nde izleyicilerin oylarıyla En iyi film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine layık bulundu. 

Çek Cumhuriyeti’nde ders vermek üzere katıldığı Uluslararası yaz okulunda Onur Ödülü takdim edilen Kaplanoğlu’na önümüzdeki Şubat ayında da Fransa / Vesoul Uluslararası Asya filmleri festivalinde Onur ödülü takdim edilecek.

Ankara H Kitap Kahve’den zarif bir yazar geçti.

4 Ağustos 2022

Yunus Emre Menakıbı Rusçaya Çevrildi!

4 Ağustos 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir