Biyografi

Author Picture

Ümit Akdemir

Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'nden 1998 yılında mezun oldu. Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde yüksek lisans (2001), Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde doktora çalışmalarında (2012) bulundu.

1998'den beri çeşitli kurumlarda öğretmen, idareci olarak çalıştı. Grafik tasarım dersleri verdi. 1999 yılında Konya'da Yusuf Kayya'dan aldığı ney dersleri ile başlayan musiki hayatına, 2000 2006 yılları arasında Antalya ismail Baha Sürelsan Belediye Konservatuarı'nda ve Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı bünyesinde icra heyeti çalışmalarıyla devam etti, tasavvuf ve musiki konulu radyo programları hazırladı.

2000 yılından beri pek çok dergi ve gazetede tasavvuf edebiyatı ile ilgili yazıları yayınlandı. 2006-2011 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı tarafından yurtdışı görevlendirmesiyle Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail'de bulundu.

Yurtdışı görevi sonrası çeşitli devlet kurumlarında şube müdürü, daire başkanı, danışman

olarak çalıştı. Kurulduğu 2014 yılından beri Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nin idarik kadrosunda yer almaktadır. 2018 yılında 'Pir-i Halveti Seyyid Yahya-yı Şirvani" kitabinin hazırlanmasına yardimci oldu. Evli ve üç çocuk babası olup Arapça, Farsça ve İngilizce bilmektedir.