Ahmed Câhidî-i Uşşâki; XVI.-XVII. yüzyıllar arasında yaşayan büyük Uşşâkî azîzlerinden biridir. Silsilesi Gelibolulu Ömer Garibî ve Saruhanlı Memi Can vasıtasıyla Hazret-i Pîr Hasan Hüsâmeddin Uşşâkî’ye bağlanır. Dolayısıyla kendisi, Hz. Pîr’den sonra posta oturan üçüncü zâttır. Aynı zamanda Ahmed Câhidî, “Câhidiyye” adıyla anılan kolun kurucu pîridir.

Her mürşid-i kâmil gibi, kendisini “insan” yetiştirmeye adayan Hz. Câhidî, aynı zamanda eser veren bir müelliftir. Kitâbu’n-Nasîha, Tevhîd-i Zât ve Dîvân-ı İlâhiyât adında üç eseri bulunan Hz. Pîr; Kitâbu’n-Nasîha’da tarîkat âdâb ve erkânıyla ilgili bilgiler vermiş, Tevhîd-i Zât isimli eserinde tevhid makamlarını ve zât tevhîdini anlatmış, Dîvân-ı İlâhiyât’ta ise her biri aşk ve irfan pınarı olan şiirlerine yer verilmiştir.

Cep-boy olarak bastığımız elinizdeki eserde, Câhidî’nin şiirlerin tam metni bulunmaktadır. Câhidî’nin şiirleri; hem âhenk bakımından son derece şâirâne, hem üslup bakımından oldukça sade ve anlaşılır, hem de tavır bakımından irşadî ve öğretici bir tarzdadır. Ahmed Câhidî-i Uşşâkî’nin Dîvân-ı İlâhiyât’ı, okuyucu için bir aşk ve irfan kaynağı, âşıklar için yol gösterici bir rehberdir.

Âlem-i gayba ‘azm iden

‘Üryân olan gelsün beri

Horlıgı ihtiyâr iden

‘Ayân olan gelsün beri

‘Akl-ı ma‘âşından geçen

Gönülden perdeler açan

Şerâb-ı zencebîl içen

Hayrân olan gelsün beri…

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Ahmed Câhidî Uşşâkî – Collected Divinity Poems

 

Ahmed Câhidî-i Uşşâki is one of the greatest beloved Sufis of Uşşâkî Sufi Order who lived between 16th and 17th centuries. His lineage goes back to Hazret-i Pîr Hasan Hüsâmeddin Uşşâkî and connects through Ömer Garibî from Gelibolu and Saruhanlı Memi Can. He was the third Sheikh who succeeded the post after Hz. Ahmed Câhidî was also the founder of branch of Uşşâkî Order called as “Câhidiyye”

Like all Sufi masters Hz. Câhidî also devoted himself to raise “perfect human being” as a supreme teacher and compose literary works as an author. He has three work entitled The Advice Letters (Kitâbu’n-Nasîha), Oneness of Being (Tevhîd-i Zât) and Collected Divinity Poems (Dîvân-ı İlâhiyât). Certain information about the methods and rules of observance is presented in “The Advice Letters”; states (maqams) of unification and unity issues are explained in “Oneness of Being”; love and wisdom poems are drawn in “Collected Divinity Poems”

In this pocket sized book you may find the full text of Câhidî’s poems. His poems are ultra poetic in terms of harmony, plain and intelligible in terms of style and didactive and gnostic in terms of attitude. Collected Divinity Poems of Ahmed Câhidî-i Uşşâkî is a guide for lovers and a source of love and wisdom for our reader.

 

Detaylar

Stok Kodu9786054042876
Boyut11 x 16,5 cm
Sayfa Sayısı320
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi2016
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Ahmed Câhidî Uşşâkî – Dîvân-ı İlâhiyât” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.