İsmini İncil’de çok gizemli bir şahsiyeti anlattığı söylenilen ‘Hakikat Ruhu’ndan alan bir belgesel dizisinin çekimleri için uzun zamandır Anadolu yollarındadır karı koca. Ama Samandağı’ndayken kocasını Titus tünelinde kaybeden kahraman, bir yandan onu arar, bir yandan bu ismin peşinden giderek yoluna devam eder.

Yıkık kiliseler, ıssız su yolları, mağaralar, unutulmuş yatırlar geçer. Farklı beldelerde karşılaştığı birbirinden ilginç her kişi ve yaşadığı her hikaye, sevgilisiyle hakikatine dair yeni bir perde kaldırır ya da başka bir örtü örter.

Bu, aynı zamanda sınırların ortadan kalkışıdır. Adım attığı toprağın anılarıyla, sevgilisinin anıları gerçeğin farklı katmanlarında buluşur. Bu şekilde okurla birlikte çekilmekte olan belgesel, dünyanın doğularından batılarına kozmik bir belleği inşa eder. Hepimize ait olan. Ve içinde hepimizin aidiyet bulacağı…

Alemde her şey ile her şey arasındaki bağ giderek görünmeye başlayacaktır.

“Anadolu’ya ağıttır benim için bu roman” diyor İpekçi. “Efsane- lerine, inançlarına, azizlerine, mabetlerine, türkü ve kıssalarına, dualarına, söylenti ve dedikodularına, hiç durmadan değişen gündelik hayatın dip akıntılarına, muhteşem karmaşalarının ruhuna…”

Hemen her mağarada, taşta, mekanda canlı kalmış yüzünü gördükleri Hazret-i Meryem’den yüzü saklı Hazret-i Muhammed’in ismine… Seven ile sevileni bir kılan hakikatin ruhuna giderek hayretler içinde bir yolculuk olacaktır bu.

*

Varlıktan yokluğa. Varlığa.

Hep aynı ismin içinde… Sana.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Fire and Yard

 

The husband and wife are on the Anatolian roads for a long time for shooting a documentary TV series “The Spirit of Truth” (Parakleitos) which takes its name from a very mysterious character in Bible. However the protagonist loses her husband in Tinus Tunnel, Samandağ and on one hand she looks for her husband on the other hand she stands on her way by following this mysterious name.

She passes through destroyed churches desert culvert arks caves and forgotten tombs. Everyone she meets and every experience she has in different towns unveil a new mystery about the Truth of her Beloved One or cover with another veil.

This means also removing the boundaries. Her memories about the lands she steps and her Beloved meet on the different levels of the reality. In this way, the documentary TV series which is being shot together with the reader builds a cosmic memory from west to east parts of the world…which belongs to each one of us…where each of us will find a belonging inside…

The bond between everything to each other in the world will begin to appear slowly.

“This novel is an Anatolian elegiac for me” says İpekçi. Elegiac to its legends, beliefs, saints, shrines, traditional songs and tales, prays, rumours and gossips, undercurrents of ever-changing daily life, spirit of magnificent chaos…”

From the live face of Hazrat Maryam that they see in almost every place every cave and on all stones to the hidden face of Hazrat Mohammed’s name…This will be an astounded journey going deep to the spirit of The Truth which makes the lover and the loved ones as the One.

*

From existence to non-existence… the Entity

Within the same name forever…to you

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559485
Boyut13 x 21 cm
Sayfa Sayısı360
Basım Yeriİstanbul
Baskı4
Basım TarihiAralık, 2018
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Kitabı Dinle

 

 

 

 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Ateş ve Bahçe” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir