Ezelden aşk ile biz yana geldik

Hakîkat şem’ine pervâne geldik

Tenezzül eyleyip vahdet ilinden

Bu kesret âlemin seyrâna geldik

*

Celvetî tarîkinin pîri Azîz Mahmûd Hüdâyî (d. 1541 Şereflikoçhisar – ö. 1628 Üsküdar) tasavvuf tarihinin en şöhretli, en yetkin ve en müessir mutasavvıflarından birisidir. 87 yıllık ömründe beş ayrı padişah gören, pek çok devlet ricâlinin hürmet ve saygısına mazhar olan Hüdâyî, yaşadığı XVI.-XVII. asırların siyâsî, sosyal ve kültür tarihiyle ilgili araştırmalarda adından bir vesile ile mutlaka bahsedilen kişilerdendir.

Kurmuş olduğu tasavvuf okulunda yetiştirdiği seçkin sûfîleriyle ve yazmış olduğu 25 kadar tasavvufî eseriyle Hüdâyî kendi çağında ve sonraki dönemlerde etkili olan büyük bir mutasavvıftır. Bu etki hiç kaybolmadan bugün de devam etmektedir.

Hüdâyî Hazretlerinin eserleri içinde en çok okunanı, şüphesiz ilâhîlerini topladığı dîvânıdır. Bu eser Yunus Emre ve Niyâzî-i Mısrî’nin İlâhiyât’ından sonra, gerek yazma ve gerekse matbularının çokluğundan; yapılmış olan onlarca besteli ilâhîsinden anlaşıldığı kadarıyla, Müslüman Türk coğrafyasında rağbet gören en önemli eserlerden birisidir.

Hazret-i Hüdâyî’nin şiirleri, ölü gönüllerin ihyâsında ilâhî bir nefes olmaya devam edecektir. Okuyan ve anlayanlara aşk olsun…

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Collected Poems of Aziz Mahmûd Hüdâyi

 

We came glowingly by love from past eternity

We came as a moth for a candlewick of Divine Truth

Condescend to get out from State of Unity

We came to watch the world of diversity

*

Master Sufi (Pir) of Celveti Order Aziz Mahmud Hüdayi (DoB 1541 in Şereflikoçhisar DoD 1628 in Üsküdar) is one of the most famous and efficient Sufis. Hüdayi was honoured and respected by many state dignitaries with a distinguished name for his researches on political and cultural history of 16th and 17th centuries who witnessed 5 different Ottoman Sultanates during his 87 year-life.

Hüdayi was an impressive Sufi both in his age and next periods for many outstanding dervishes he trained in his Sufi tradition school and his nearly 25 literary works.

We can still feel the power of this impression today.

Within the works of Hazrat Hüdâyî the most popular one is undoubtedly his “Hymns Collection.” After Yunus Emre and Niyâzî-i Mısrî works, his collection is one of the most important piece at a premium in Muslim Turkic geography for the reason of its content including numerous handprints/prints and  many poems which were set to divine music

Poems of Hazrat Hüdâyî will continue to be divine breath for dead hearts. May the Love be with the ones who read and perceive.

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559140
Boyut16,5 x 24 cm
Sayfa Sayısı336
Basım Yeriİstanbul
Baskı2
Basım Tarihi2017
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Azîz Mahmûd Hüdâyi Dîvânı” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir