Türk-İslâm tarihinin en önemli simalarından olan Hoca Ahmed Yesevî, taşıdığı ahlak felsefesini Hikmetler’iyle insanlara ulaştırmaya çalışan, toplumu “ahlak” ile fazîletlendirmeye gayret eden öncü şahsiyetlerden… Onun hikmetleri, maneviyat bahçesinden güller dererek insanlığa aşk ve irfân aşıladığı kadar aynı zamanda insanlığın en temel problemlerinden biri olan “ahlak” düzleminde değerler sunuyor. Telif edildiği zamanı ve mekânı aşıp büyük bir coğrafyaya ve yüzyıllara hitap eden Yesevî Hikmetler’i, şüphesiz bugünün insanının sorularını cevaplayacak ve müşkillerini çözecek önemli mesajlar veriyor.

Bayram Ali Çetinkaya, Bilgelik Pınarı’nda, Yesevî’nin tefekkür zeminini keşfe ve Onun irşad yolunu takibe davet ediyor okurunu. Yesevî düşüncesinden ahlâk modelleri çıkarma gayesi, bu kitaba ilham kaynağı oluyor. Bu çerçevede eser Yesevî’nin metafizik, bilgi ve ahlâk sistemini metodolojik bir şekilde çözümleyen makalelerden oluşuyor.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Fountain of Wisdom

 

Hodja Ahmed Yesevi is the most important face of Turkic-Islamic History who devoted his life to spread out his philosophy of ethics and goodness within the community through his gnostic personality. This gnostic Sufi instilled love and wisdom to humankind by gathering roses from inward gardens as well as presented moral values which have been one of the most basic problems of humanity. Yesevi thoughts which got beyond his period/location and addressed to a giant geography for centuries, of course still gives highly important messages for today’s people to answer their questions and solve problems.

In “Fountain of Wisdom” Bayram Ali Çetinkaya invites the reader to discovery the basement of Yesevi’s consideration and follow his method for gaining in wisdom. This book was inspired from the idea of setting moral models from Yesevi thoughts. In this frame it is composed of articles which analyse the metaphysical, ethical and knowledge systems in a methodological way.

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559270
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı196
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım TarihiAralık, 2017
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Bilgelik Pınarı” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.