Delâilü’l-Hayrât, Şeyh Muhammed b. Süleyman el-Cezûlî (ö. 870/1465) tarafından derlenen önemli bir salavât mecmuasıdır. Şâzeliyye tarikatının Cezûliyye kolunun kurucusu olan Şeyh Cezûlî’nin bu risâlesi müridleri arasında bir tarikat evrâdı olarak çok okunmuş ve dolayısıyla çok sayıda istinsah edilmiştir. Delâil’i sadece Cezûliyye veya Şâzeliyye mensupları değil diğer tarikat mensupları, hatta bir tarikata bağlı olmayan Müslümanlar dahi, faziletine inanarak düzenli bir biçimde okumuşlardır.

Delâilü’l-Hayrât’ın elinizdeki şerhi, Hz. Pîr Muhammed Nûru’l-Arabî el-Melâmî (1813-1887) tarafından yapılmıştır. Nûru’l-Arabî, Delâil’i şerh ederken diğer eserlerinde olduğu gibi ilmî dirâyetini ortaya koymuş; konuların hem zâhirî yönünü tahlil etmiş hem de yeri geldikçe bâtınî manâyı açmıştır. Muhammed Nûru’l-Arabî’nin yaptığı şerhlerde en dikkat çekici nokta; vahdet-i vücûd fikrini, İslâm temeli üzerinde dantel gibi ilmek ilmek işlemiş olmasıdır. Delâilü’l-Hayrât Şerhi de bu bakış açısıyla kaleme alınmış; bu sayede bugünün insanı için Cezûlî’nin derlediği salavâtları manâsını düşünerek okuma fırsatı doğmuştur.

*

Hasan Fehmi Kumanlıoğlu’nun neşre hazırladığı “Delâilü’l-Hayrât Şerhi”nde hem orijinal metin hem de sadeleştirilmiş metin okuyucuya sunuluyor…

Detaylar

Stok Kodu9786059559843
Boyut13,5 * 21
Sayfa Sayısı504
Basım Yeriİstanbul
Baskı2
Basım TarihiAralık, 2018
Kapak TürüSert Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe
Hazırlayan
Hasan Fehmi Kumanlıoğlu

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Delâilü’l-Hayrât Şerhi” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir