Yesevî Hazretlerinin İslâm tasavvufu ve Türk Kültür tarihi açısından en önemli özelliği İslâm’ı her türlü sapkın düşüncelerden arınmış olarak tertemiz umdeleriyle ele alıp “Dört kapı-Kırk makam” diye adlandırdığı Kur’ân ve Sünnete uygun temel prensipler üzerine vaz’ etmiş olmasıdır. O, sohbet ve hikmetlerinde bu temel esasları ilk defa döneminin ve çevresinin anlayabileceği anadili Türkçe’yi esas alarak bir ilki gerçekleştirmiştir. Bu sebeple Yesevî, Türk Edebiyatı Tarihinde “İlk Türk Mutasavvıfı” olarak haklı bir şöhret kazanmıştır. Hiç şüphesiz bu ifade Yesevî Hazretlerinden önce bir Türk sûfisinin yetişmediği anlamına gelmeyecektir fakat Yesevî Hazretleriyle birlikte Türkçe bir aşk, irfân ve manâ dili olarak  karşımıza çıkmaktadır.

Türk Edebiyatı’nın en temel eserlerinden birisi olan Dîvân-ı Hikmet’in, yayınevimiz tarafından ciltli ve lüks olarak baskısı yapıldı. Ahmed Yesevî konusunda birçok yayını bulunan Hayati Bice’nin, 23 yıllık emeğinin mahsûlü olan bu eser, bilinmeyen yazmalardan elde edilen yeni şiirlerin de eklenmesiyle en mükemmel metin hâlini aldı. Asıl klasiklerimizden birisi olan Divân-ı Hikmet’i yayınlamaktan dolayı tarifsiz bir onur duyuyoruz.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Collection of Wisdom Poems

For Today’s Wayfarer of Love

 

In terms of Islamic Sufi and Turkish Cultural history, the most specific feature of Hazrad Yesevî was his sermons which were purified from all deviant thoughts about the basic principles of Quran and Sunnahs of Prophet with the name “four gates-forth stations (maqam). Yesevi initiated the first Sufi literary work “Collection of Wisdom Poems” in his native language Turkish which could be clearly understood in his period throughout Turkish speaking world so he became famous as the “First Turkish Sufi.” Turkish became a love and wisdom language after him. Our publishing “Collection of Wisdom Poems” is the greatest and fundamental work of Turkish Literature.

Hayati Bice has made many studies on Ahmet Yesevi Works for 23 years and as a result this book became the perfect text including new poems from unknown manuscripts. We are proud of publishing this great work “Collection of Wisdom Poems” which is one of our primary classics.

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786054042760
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı416
Basım Yeriİstanbul
Baskı2
Basım Tarihi2016
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Dîvân-ı Hikmet” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir