Türk tasavvuf edebiyatının tarihi seyri sürecince pek çok isim eserleriyle gönüllere seslenmiştir. Şehir merkezlerinden taşraya kadar estetik zevkle yetişmiş bu zâtlar, Türk-İslâm medeniyetine hizmet etmişlerdir. Bu isimlerden biri de Armağan Efendi’dir. Elmalılı Vâhib Ümmî’nin halifesi olan Armağan Efendi’nin elinizdeki şiirleri, kendi ifadesiyle her söylediği irfân olan, ölü gönüllere aşk ve irfân veren şiirlerdir.

Eser, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Armağan Efendi’nin hayatı ve sanatına yer verilmiştir. Edebî kişiliği ve sanatının incelendiği bölümde şiire ve şaire dair görüşleri, etkisinde kaldığı şairler, şiirlerin üslup ve dil özellikleri tespit edilmiştir. İkinci bölüm incelemedir. Bu bölümde ilâhîler şekil, tür ve muhteva açısından incelenmiştir. İlâhîlerde geçen âyetler, hadîsler ve önemli sözler, ilâhîlerde adı geçen şahıslar; din, tarikat ve tasavvuf ile ilgili unsurlar, tipler ve kültür unsurları muhteva incelemesinin ana başlıklarını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde Armağan Efendi’nin ilâhîlerinin metinlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm, Armağan Efendi’nin halîfesi Beyşehirli Seyyid Mustafâ Efendi’ye ayrılmıştır. Bu bölümde kısaca Mustafâ Efendi ve sanatı hakkında bilgi verilmiş, ardından üç yazmada tespit ettiğimiz otuz ilâhîsinin metinleri alınmıştır.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Collected Divine Poems

Research- Text
Halvetî Armağan Efendi

 

Many artists called out to hearts during the literature history of Turkish Sufism. Those artists who were grown up with austetic pleasure both in city centers and back countries served Turk-Islam civilization. Armağan Efendi is one of those ones. His Master was Elmalılı Vâhib Ümmî. With his own words his poems are source of love and wisdom for death hearts.

The book consists of four parts. In the first part information about his life history and artistic performance are given. Also his views on poetry, poets he was influenced by, styles and linguistic features of poems are examined. Hymns are viewed in terms of their forms, types, and content. In the second part, the main topics of the examination are given such as verses in the hymns, hadiths and quotes; mentioned persons; facts about religious, tariqa and Sufism and cultural features. Texts of the hymns written by Armağan Efendi are presented in the third part. Information about sense of art of Beyşehirli Seyyid Mustafâ Efendi, the successor of Armağan Efendi, and his 30 hymes gathered from three manuscripts are exhibited in the last part.

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559607
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı400
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi27.12.2017
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

 

Kitabı Dinle

 

Gülten Küçükbasmacı


 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Dîvân-ı İlâhiyât / Halvetî Armağan Efendi” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir