XVIII. asırda İstanbul’da yaşayan İbrahim Hâs, dönemine ve tasavvuf tarihine kaynaklık eden eserler kaleme almış önemli mutasavvıflarımızdan biridir. Hâs’ın dîvân, menâkıbnâme, tezkire, mektup, silsilenâme ve şerh türünde yazdığı eserler, muhteva bakımından çok güçlü olduğu kadar, dil itibariyle de XVIII. yüzyıl Türkçesi’nin en güzel örneklerindendir.

“Erenlerden Aşk Sözleri” adıyla yayınladığımız bu kitap, çoğu tarikatler öncesi dönemde yaşayan sûfîlerin sözlerinden yapılan bir derlemedir. İbrahim Hâs’ın birçok kaynaktan derlediği bu “kelâm-ı kibar”lar, gönlünün aynasındaki pasları temizleme yolunda olan arayıcılar için bir kılavuz, aşkının kemâl bulması için çabalayan âşıklar için bir kıvılcım niteliğindedir…

“Yolculuğumun başlangıcı hâlimde dört konuda yanlış düşünmüşüm: Öyle zannederdim ki; O’nu zikr ederim, O’na muhabbet beslerim, O’nu bilirim ve O’nu talep kılarım. Sonra uyandım. Anladım ve gördüm ki O’nun zikri zikrimden; marifeti marifetimden; muhabbeti muhabbetimden öncedir. O beni talep ettiği için ben de O’nu talep etmişim.”

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Love Words from Wise Sufis

 

İbrahim Hâs, lived in İstanbul in 18th century, has been an important Sufi since his period. Today his works are still resource for the sufi history. His works are the finest examples of 18th century in terms of linguistic with strong contents in various forms such as collected poems, epics, Collected Biographies of Awliyas, letters, lineage of Sufi Order and paraphrases.

Entitled book “Love Words from Wise Sufis” is a compilation of statements belonging to Sufis who lived before the period of Sufi Order. Those nice remarks were collected by İbrahim Hâs from various resources. This compilation is a guide for the seekers on the way of heart purification. It is a spark for the lovers who are making effort to be matured.

“I was mistaken about 4 matters at the beginning of my journey: I thought that I make mention of Him. I Love Him. I know Him and I desire Him. Then I woke up. I realised that His mention is before my mention. He desired me so I could desire Him. His knowledge is before my knowing. His Love is before my loving.

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559522
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı180
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi2018
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Erenlerden Aşk Sözleri” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir