Uşşâkî şeyhi bir bürokrat…

Muhammedî bir âşık…

Hayatını dolu dolu yaşamış olan ârif-i billah bir âlim…

İnsanlık âlemine tasavvuf tarihi ve gönül ehli zatlarla ilgili otuzdan fazla eser bırakan, XX. asrın yüzakı şahsiyetlerinden birisi Osmanzâde Hüseyin Vassâf Bey…

Hüseyin Vassâf, çok iyi yetişmiş bir kalem erbâbıdır. Onun tasavvufa ve mutasavvıflara olan muhabbeti, bitip tükenmek bilmeyen öğrenme ve araştırma arzusuyla bir araya gelince ortaya muhteşem eserler çıkmıştır. Elinizdeki Mir‘ât-ı İncilâ-yı Hakîkat adlı eser de bunlardan birisidir. Günümüz ifadesiyle “Gerçeği Gösteren Ayna” başlığıyla yayınladığımız bu eser, edebiyat tarihimizdeki en doyurucu şiir şerhlerinden biri konumundadır. Gerçeği Gösteren Ayna, Vassâf Bey’in pek hürmet ettiği ve kendisinden “Hz. Pîr-i Destgîr” yahut “Lücec-i Asrî Hazret-i Mısrî” gibi övgülerle bahsettiği XVII. asır mutasavvıflarından Niyâzî-i Mısrî (1618-1694)’nin iki şiirinin şerhidir. Eserde, “Halk içre bir âyîneyim herkes bakar bir ân görür” ve “İbn-i vaktem ben ebu‘l-vakt olmazam” matla mısralarıyla başlayan nutk-ı şerîfler, büyük bir vukûfiyetle şerh edilmiş ve kapsamlı bir eser ortaya çıkmıştır. Aynanın insân-ı kâmil için bir mecaz olduğu düşünülürse, Hak âşıklarına bir ayna mesabesindeki ehlullahın kelâmıyla ortaya çıkan hakikat de kendiliğinden anlaşılmış olacaktır…

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Mirror Reflecting the Truth
Niyâzî-i Mısrî Paraphrase

 

An Ussaki Sufi Sheikh who is bureocrat…

A Mohammedian Lover…

A Wise scholar who lived life fully…

One of the honoured figures of 20th century is Osmanzâde Hüseyin Vassâf Bey who left humanity more than thirty literary works relating to Sufi history and man of heart Sufis .

Hüseyin Vassâf was a very well-versed writer. Many masterpieces revealed with the blend of his adoration to Sufism and Sufis and neverending desire for learning and researching. This book “Mirror Reflecting the Truth” is one of those works which considered one of the most fulfilling poem paraphrases in our literature history. “Mirror Reflecting the Truth” consists paraphrase of two poems from Niyâzî-i Mısrî (1618-1694) whom Vassâf Bey was holding in high esteem and speaking highly him by referring as Hazrat Master and Supporter (Hz. Pîr-i Destgîr).
A comprehensive work revealed thorugh the blessed lectures beginning with verses such as “I’m such a mirror inward of community, everyone looks and sees One unique breath” and “I can’t take the liberty to be the father(owner) of time but I’m the son of breath as a whole seizing the moment” Those verses were expounded with a great grasp. If it is considered that the mirror is a metaphor for matured man, the Divine Truth can be understood instinctively revealed by the gnostic words of Sufi Masters which are such a mirror for Lovers of Truth.

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559126
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı384
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi2016
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Gerçeği Gösteren Ayna” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir