Nâgehân ol şâre vardım

Ol şârı yapılır gördüm

Ben dahî bile yapıldım

Tâş toprak arasında

 

Şâkirdleri taş yonarlar

Yonub üstâda sunarlar

Allah’ın ismin anarlar

Ol taşın her pâresinde

 

Hâcı Bayram-ı Velî

 

Abdülhay Efendi, XVII. asrın ikinci yarısında yaşayan Azîz Mahmûd Hüdâyî Hazretlerinin silsilesinden yetişmiş Celvetî şeyhlerindendir. Edirne’de dünyaya gelmiş, Üsküdar’da yaşamış ve yine burada vefat etmiştir. 1691’de Selâmî Ali Efendi’nin vefatı üzerine Üsküdar’daki Azîz Mahmûd Hüdâyî Efendi Dergâhı şeyhliğine tayin edilmiş, vefatına kadar (M. 1705) bu makamdaki görevine devam etmiştir.

Bu kitapçık iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde yeni bilgiler ışığında Üsküdar’ın manevî mimârlarından biri olan Abdülhay Celvetî Hazretleri’nin hayatı ve eserleri, ikinci bölümde ise yine Abdülhay Efendi’nin “Şerh-i Hâcı Bayram-ı Velî” adlı risâlesinin tahlili, çeviri metni ve tıpkıbasımına yer verilmiştir. Celvetiyye’nin kurucu pîri olan Azîz Mahmûd Hüdâyî’nin silsilesinin Hâcı Bayram-ı Velî’ye dayandığı göz önünde bulundurulursa bu nutk-ı şerîf ve şerhinin Celvetîler ve Bayramîler indindeki değeri de kendiliğinden anlaşılacaktır.

Bu mütevazi eserin Abdülhay Celvetî, Hâcı Bayram-ı Velî ve İslam tasavvuf tarihi araştırmalarına taze bir nefes olması niyâzıyla…

Detaylar

Stok Kodu9786059559812
Boyut
13 x 19,5 cm
Sayfa Sayısı88
Basım Yeriİstanbul
Baskı2
Basım TarihiEkim, 2020
1. Baskı
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Hacı Bayram-ı Velî Şerhi” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir