Back Cover
İçeriğine Bak

“Bilindiği gibi, Kur’ân-ı Kerîm’de insan denek varlık, en geniş biçimde “nefs” kelimesi ve onun derin anlamı içeriside belirtilmektedir. Nefs üzerine çok şeyler söylenmiştir, fakat nefsin daha çok “emmârelik” hâli ele alınmıştır. Oysaki nefsin manâsı ve hakîkati insan varlığı üzerinde gerçekten çok geniş bir sahayı kapsamaktadır. Onun hakikatini ne kadar iyi bilebilirsek, mevzularımıza nüfuz etmemiz, o derece daha derinden ve kapsamlı olacaktır.”

Terzi Baba adıyla bilinen Necdet Ardıç’ın kaleme aldığı bu eser; nefs-i emmâre, nefs-i levvâme, nefs-i mülheme, nefs-i mutmaine, nefs-i râzıyye, nefs-i marzıyye, nefs-i sâfiye olmak üzere nefsin yedi mertebesini ve isimler tevhîdi, fiiller tevhîdi, sıfatlar tevhîdi, zât tevhîdi ve insan-ı kâmil olarak bilinen “hazerât-ı hamse”yi konu edinmektedir. Kitabın son kısmında ise, insanlık âleminin seyrini; umumî seyr, bireysel seyr, senelik seyr, günlük seyr, nefes seyri ve anlık seyr başlıkları altında okuyabileceksiniz.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Wisdom School

Path of Truth Journal

Straight path of Allah

 

“As it is known human is stated as the experimental existence in Quran Karim by the word “nafs” and in its deep meaning. Too many things are said on nafs but these are mostly on the commanding level of nafs (self). However the reality and meaning of nafs covers all the bases in human being. The better we know this reality of nafs it will be deeper and more comprehensive for us to penetrate the issues.

This work written by Necdet Ardıç known as Terzi Baba (Tailor man) contains 7 levels of nafs including the commanding self, the blaming self, the inspired self, the secure self, the content self, the gratified self, the purified or mature self and also the “five hazrat maqams” in other words five Divine presences (5 types of hadarats) which are the Unity of His names (asma), Unity of His Acts (afal) Unity of His Attributes (sıfat), The Essence/Absolute Unity (Dhat) and the Mature (Perfect) Man. In the final chapter of the book reader will find about the journey of human being in terms of general course, individual course, course of the year, course of the day, course of the breath and momentary course.

Detaylar

Stok Kodu9786054042869
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı138
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi2016
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“İrfân Mektebi” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir