İsmail Hakkı Halvetî ve Tefsir Günlüğü

İsmail Hakkı Halvetî, 1280-1281/1861-1862 yılında İstanbul’da doğmuş ve Sultan Ahmet Camisi’nde bir müddet müezzinlik yapmış; selefin yazdığı eserleri okumayı ve bunlar üzerinde mütalaa etmeyi kendine meslek edinmiş yetenekli, tasavvuf ehli bir şahıstır. Altı telif-tercüme eseri ve beş risalesi bulunmasına rağmen bunların pek azı günümüze ulaşmıştır.

İsmail Hakkı Efendi’nin “Tefsir Günlüğü” isimli eseri, hem çok yönlü oluşu, hem de döneminin yaşayışını yansıtması bakımından okunması gereken bir eser. Bir Kur’an günlüğü de diyebileceğimiz bu eser, Kur’an ayetlerinden alınan ilhamla kalbin hallerinden bazı haller ve vakıât yazılarak meydana getirilmiştir. Eserde tarihe, edebiyata, tefsire ve tasavvufa dair pek çok ilginç ve orijinal bilgiler bulunmasının yanı sıra gündelik hayata dair pek çok vesika da mevcuttur. Tefsir Günlüğü, 17 Ocak 1911 günü başlamakta ve 8 Mayıs 1911 günü bitmektedir. Bu beş aylık sürede Fatiha suresinden başlanılıp Araf suresi elli dördüncü ayetine kadar bazen ayrıntılı bazen yüzeysel edebî, tarihî ve dinî bilgiler kaydedilmektedir.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

İsmail Hakkı Halvetî and Dairy of Exegesis

 

İsmail Hakkı Halvetî, was born in İstanbul between 1861-1862. He had been the muezzin (person reciting adhan) of Sultan Ahmet Mosque for a while. He was a talented Sufi who was reading and observing the works of predecessors. He had six compilation-interpretation works and five epistles however we have only a few of them today.

The work of İsmail Hakkı entitled “Dairy of Exegesis” is worth to be read in terms of both for its sophisticated style and role of reflecting period’s way of life. It is also considered to be a commentary of Quran which is a composition of some experiences and cases of heart inspired by verses of Quran. The work comprises many absorbing and original information about history, literature, exegesis and Sufism along with the documents concerning on the daily life. “Dairy of Exegesis” starts on 17 January 1911 and ends on 8 May of 1911. In that five month time a great deal of historical and religious information was recorded sometimes in detailed sometimes superficially starting from Fatiha Surah to fifty fourth verse of Araf Surah.

 

Detaylar

Stok Kodu9786054042883
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı408
Basım YeriAnkara
Baskı1
Basım Tarihi2016
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“İsmail Hakkı Halvetî ve Tefsir Günlüğü” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.