Tasavvuf, Anadolu şehirlerinin kültürel yapısının şekillenmesinde önemli dinamiklerden biridir. Yüzyıllar boyunca sûfîlerin gayret ve himmetiyle oluşan bu güçlü medeniyet, edebiyattan folklore, mimarîden musikîye kadar toplumu besleyen bütün damarlara kaynaklık etmiştir.

*

Anadolu’nun her şehrinde olduğu gibi İzmir’de de güçlü bir tasavvuf geleneğinin varlığı hissedilir. Ünlü seyyah İbn Battuta’nın 1300’lü yıllarda anlattığı Rifâî tekkesinden, çağımızın önemli mutasavvıflarından olan Lütfi Filiz’in anlattığı tasavvufî çevrelere kadar yüzyıllar boyunca tasavvufî doku İzmir’in kültür hayatında önemli bir yer işgal etmiştir. Mesela Râkım Erkutlu ve Neyzen Tevfik gibi isimlerin, İzmir tekkelerinde yetişmiş olduğunu görürüz.

Mehmet Demirci’nin hazırladığı bu eser, İzmir’in kültür tarihinde tasavvufun renkli macerasının bir panoramasını sergilemekte ve İzmir’in bilinmeyen manevî iklimine dikkat çekmektedir. Aynı zamanda İzmir’de Tasavvuf Kültürü, şehrin en etkili tasavvufî kurumlarından olan İzmir Mevlevîhânesi hakkında okura önemli bilgiler sunmaktadır.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Sufism Culture in İzmir

 

Islamic Sufism is one of the most influential factors on the formation of cultural structure of Anatolian cities. For centuries this powerful civilization which was formed by Sufis’ effort has been the source of all channels from literature to folklore from architecture to music.

Like in all cities of Anatolia, the existence of a strong Sufism tradition is felt in İzmir as well. Sufism had an important place in cultural life of İzmir that can be seen in a wide range starting from 1300’s extending today. We have records based on the stories from dervish lodges (tekke) of Rifai Order told by İbn Battuta, a well-known itinerant in 1300’s. Additional information about Sufi communities in İzmir was given by one of the important Sufis of our age, Lütfi Filiz. For example we see the names such as Râkım Erkutlu and Neyzen Tevfik who were raised in the dervish lodges in İzmir.

This work, edited by Mehmet Demirci, exhibits a view of colourful adventure of Sufism in İzmir while remarking the unknown spiritual sides of the city. “Sufism Culture in İzmir” also provides reader important information about İzmir Mawlawi Dervish House which is the most effective Sufism organisation of the city.

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559331
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı248
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi2017
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“İzmir’de Tasavvuf Kültürü” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.