Karşılaşmalar, Semih Kaplanoğlu’nun 1996 – 2000 yılları arasında, aynı isimli gazete köşesinde kaleme aldığı öykülerden oluşuyor. Alışılagelmiş günübirlik konularla değil, insanı merkeze alan birtakım nesnelerle ve olaylarla ilgileniyor Kaplanoğlu öykülerinde… Kimi zaman İstanbul’un kuytu bir sokağını; bazen eski bir evin taşlığını, meyve bahçesini ve belki hazin hikâyesini; bazen bir tren garında edinilen ilginç bir dostluğu; bazen elindeki kamerayla yağmurlu günlerde yürüyen sıradışı bir insanın kamerasına takılanları; çokça da birbirinden farklı ve özgün insanlarla karşılaşmaları içeriyor Karşılaşmalar. Kaplanoğlu’nun duru, dingin ve yer yer şaşırtıcı üslubu; bazen sıradan, bazen ilginç bir yaşam sahnesini bir film sahnesine çeviriyor.

Bugün Türkiye’nin ve dünyanın önemli yönetmenlerinden biri olan Semih Kaplanoğlu’nun objektifi, iyi bir seyredişin ve güçlü bir duyuşun ürünleri olan öykülerle selamlıyor okuru…

“Birden sol yanında neredeyse yarı bellerine kadar taze otlara gömülmüş, kırk yıldır bakımsız zeytin ağaçları belirdiğinde evine çok yaklaştığını anladı. Çitlembiği, sonra da serviyi gördü. Evi görmedi, bu gözlerin başaracağı bir şey değildi. Ellerin dokunacağı, kulakların işiteceği, burnun koklayacağı bir şey değildi. İçeriye girdi, ev onu içine aldı, bundan böyle sonsuza kadar eve ait olduğunu biliyordu, evin kendisi olduğunu da…”

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Encounters

 

Entitled book Encounters is composed of Semih Kaplanoğlu’s short stories written between 1996 –2000 for the column of a journal with the same name. In his stories Kaplanoğlu is focused on certain objects and cases centering the human being instead of the routine one-day events. “Encounters” comprises various profiles: sometimes a quite İstanbul street or an old stony house or a fruit garden and its touching story; sometimes an interesting story of a friendship striken up in a train station or images caught on a walking man’s camera on rainy days but mostly encounterings of unusual and unique people. Lucid, calm, and surprising style of Kaplanoğlu turns sometimes an ordinary life sometimes an interesting scene to a movie scene.

Today, Semih Kaplanoğlu’s camera, one of the greatest directors in the world, meets reader with the stories which are the products of a good seeing and strong hearing.

“When he suddenly saw uncared 40-year old olive trees with fresh weeds around it almost up to his waist on his left, he realised that he was so close to his house. He saw the hackberry and then the cypress. He didn’t see the house as it was not a kind of thing to be succeeded by eyes. It wasn’t something to be touched by hands, heard by ears, smelled by nose. He got in. The house took him inside. He knew that he would be belonged to his house till the end time and the house was himself as well.”

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559560
Boyut16,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı248
Basım Yeriİstanbul
Baskı2
Basım Tarihi2017
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Kitabı Dinle

 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Karşılaşmalar” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.