“Mısrî’ye uyan kişinin, Gider çürüğü işinin”

17. yüzyılda yaşayan Niyâzî-i Mısrî, devrinin en şöhretli, en etkin ve yetkin âriflerinden birisidir. Fakat ne yazık ki bu büyük gönül insanı, dönemindeki birçok sûfî gibi Kâdızâdeli zihniyetin gadrine uğramış, haksız yere bir kere Rodos’a iki kere de Limni adasına sürgün edilmiş ve ömrünün on beş senesini Limni adasında türlü zorluklar içinde sürgün olarak geçirmiştir. Limni’de yaşadığı yıllarda defalarca zehirlenmiş, türlü hakaretlere uğramış, gözaltında tutulduğu yerin tavanı delinerek her gece rahatsız edilmiş, yüzüne tükürülmüş ve ayağındaki demir bukağıyla yıllarca yaşamak durumunda bırakılmıştır.

“Limni’de Sürgün Bir Velî” adıyla yayınladığımız bu eser, Limni Dergâhı şeyhi ve Niyâzî-i Mısrî’nin türbedarı Abdî-i Siyâhî tarafından kaleme alınmıştır. Siyâhî bu menakıpnamesinde Mısrî’nin pek bilinmeyen Limni hayatına dair çok özel bilgiler vermekte, kendisine yaşatılan zorlukları akıcı bir üslupla anlatmaktadır.

Limni’de Sürgün Bir Velî, Niyâzî-i Mısrî’nin tanınmasında ve anlaşılmasında önemli bir boşluğu doldurmaktadır vesselâm.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

An Exiled Beloved Sufi (Weli) in Limni

 

“The one who string along with Mısrî, overcomes every deficiency”

Niyâzî-i Mısrî who lived in 17th century was one the most reputable efficient and competent gnostic in his period. However this man of heart became a victim of Kadizade mentality (a group of formalist people who were stuck in the rules and forms of the religion by accepting only madrasa (theological school) knowledge and refusing mystic knowledge) like some other Sufis in his period so that he was exiled once to Rodos and twice to Limni. He spent his 15 years of his life in Limni Island as an exile while confronting many difficulties. He was poisoned several times and suffered various affront. The ceiling of his cell where he was kept under surveillance was drilled every night. Religious fanatics spitted in his face. He was forced to live with heavy hobbles on his feet for many years.

This literary work we published entitling “An Exiled Beloved Sufi in Limni” was written by Sheikh of Limni Dervish House Abdî-i Siyâhî who was the keeper of Niyazi Mısri Tomb. In his epics Siyahi presents specific points about the unknown aspects of Mısri’s life in Limni and explains the difficulties that Mısri underwent with a flowing style”

“An Exiled Beloved Sufi in Limni” is filling significant gaps to recognize and understand Niyâzî-i Mısrî. That’s it. (vesselâm)

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559171
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı160
Basım Yeriİstanbul
Baskı3
Basım Tarihi2017
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Limni’de Sürgün Bir Velî” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir