Seyyid Hazretleri, meslek ve meşrebi gereği tevhîd makamlarını zevk edinmiş ve ihvânını da her türlü gösterişten uzak bu meşrep üzere yetiştirmiştir. Sohbet ve eserlerinde İslâm’ın aşk, ilim ve irfana verdiği önemi vurgulayan Hz. Pîr, ilâhî emirler ve şerîat-ı Muhammediyyeye bağlılık konusunda son derece titiz olduğu gibi mensuplarının da bu yolda azamî titiz davranması gerektiğini belirtir.

Hz. Seyyid, hayatıyla ilgili bazı bilgileri başta “Menbain Nûr fî-Rü’yetü’r-Resûl” olmak üzere bizâtihi kendi eserlerinde vermektedir. Diğer taraftan halîfelerinden Harîrîzâde’nin Tibyân’ında, Sâdık Vicdânî’nin Tomar’ındaki “Melâmiyye” bölümünde, Hüseyin Vassâf Bey’in Sefîne’sinde onun hayatı hakkında ayrıntılı bilgi bulmak mümkündür. Bu birinci el kaynakların başında ise kendisi de bir melâmî olan Bursalı Mehmet Tahir Bey’in “Menâkıb-ı Şeyh Seyyid Hâce Muhammed Nûru’l-Arabî” isimli eseri gelmektedir.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Epics of Sheikh Seyyid Hâce Muhammed Nûru’l-Arabî

Declaration of Malameti and conditions of Malamatiyye (a Sufi Order name)

 

Hazrat Seyyid took great pleasure from modes (maqams) of tawhid (oneness) by his lifework and disposition so through that spirit he raised his fellows (derwishes) away from any kind of vanity. In his discourses and works Hazrat Pir (Sufi Master) emphasized the importance of love and wisdom in Islam. He also stated his due diligence on the loyalty to divine orders and rules of Mohammedian way as well as expecting his followers to act with maximum nicety.

Hz. Seyyid gave certain information about his life in his works particularly in “Menbain Nûr fî-Rü’yetü’r-Resûl”. On the other hand it is possible to find detailed information about his life in the works of his successors: Tibyân by Harîrîzâde; “Melâmiyye” chapter of Tomar by Sâdık Vicdânî and Sefine by Hüseyin Vassâf Bey. The leading work of those first hand resources is “Epics of Sheikh Seyyid Hâce Muhammed Nûru’l-Arabî” written by Bursalı Mehmet Tahir Bey who was also from Malami Order.

 

Detaylar

Stok Kodu9786054042630
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı115
Basım Yeriİstanbul
Baskı2
Basım Tarihi2016
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Menâkıb-ı Şeyh Seyyid Hâce Muhammed Nûru’l-Arabî” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.