Hüseyin Vassâf Bey, yazmış olduğu eserleriyle Türk-İslâm kültürüne önemli hizmetlerde bulunmuş tasavvuf tarihçilerimizdendir. Daha ziyade, “Sefine-i Evliyâ” adlı sûfiler tezkiresiyle tanınan müellifin, önemine binaen bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış eserlerinden birisi de, Süleyman Çelebi Hazretlerinin yaklaşık 600 yıldan beri okuna gelen Vesîletü’n-Necât adlı meşhur Mevlid-i Şerîf’inin şerhidir.

Gülzâr-ı Aşk, Süleyman Çelebi’nin Mevlid’i hakkında yazılmış bilinen en geniş ve en önemli şerhtir.

Hüseyin Vassâf, eserinde Süleyman Çelebi’nin Vesîletü’n-Necât’ının her beytini -bazı istisnalar dışında- tek tek açıklamıştır. Beyitlerde geçen dinî ve tasavvufî terminolojiyi ana kaynaklardan faydalanarak açmış, bu arada söz konusu kavramlarla ilgili gramatikal ve kültürel birikimini en ince ayrıntısına kadar anlatmıştır. Bu özelliğiyle “Gülzâr-ı ‘Aşk”, bir başucu kitabı niteliği taşımaktadır.

Gülzâr-ı Aşk, esasen sadece Süleyman Çelebi’nin Mevlid’inin şerhinden ibaret bir eser değildir. Bu eser, aynı zamanda İslâm kültürüyle ilgili kavram ve mecazları ana kaynaklarından iktibaslarla yorumlayan ansiklopedik bir hazinedir.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Rosary of Love

Paraphrase of Mevlid (praise for Hz Mohammed)

 

Hüseyin Vassâf Bey, an important Sufi historian, contributed Turk-Islam culture with his works. The author was known mostly with his work “Sefine-i Evliyâ” which was a collection of Sufi biographies. This unexplored work of Hüseyin Vassaf Bey up till today is the paraphrase of Mevlid/Vesiletü’n-Necat written by Süleyman Çelebi which has been reading for 600 years. Rosary of Love is the most known and important paraphrase of Mevlid.

Hüseyin Vassâf expounds every verse of Mevlid one by one with a few exceptions. He explains the religious and Sufism terms in the verses based upon primary sources while giving the reader all grammatical and cultural details about those concepts. With this distinctive feature ‘Rosary of Love’ became a reference book.

Actually ‘Rosary of Love’ does not only consist of the paraphrase of Süleyman Çelebi’s Mevlid but also a kind of knowledge treasury interpreting the certain concepts of Islam culture from primary sources.

 

Detaylar

Stok Kodu9786058669345
Boyut16,5 x 24 cm
Sayfa Sayısı800
Basım Yeriİstanbul
Baskı2
Basım Tarihi2019
Kapak TürüSert Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe
Hazırlayan
Mustafa Tatcı, Musa Yıldız, Kaplan Üstüner

Kitap Hakkında Yazılanlar

Medeniyetin Ak Yuvası: Gülzâr-ı Aşk (Mevlid Şerhi)

 

 

 

 

 

 

 

Mevlid’i Yaşayanlar Mânen Yeniden Doğacaklardır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mevlidi Anlayanlar Mânen Yeniden Doğar

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Mevlid Şerhi (Gülzâr-ı Aşk)” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.