Coşkun ve cezbeli bir sûfî olan Hz. Mısrî, İslâm tasavvuf tarihinin en renkli ve en yetkin simâlarındandır. 1618’de Malatya’da doğmuş Diyarbakır, Mardin, Kerbelâ, Şam, Mısır, İstanbul, Elmalı, Uşak, Kütahya ve Bursa’da yaşamış, nihayet sürgüne gönderildiği Limni’de 1694 senesinde rıhlet etmiştir. İbn Arabî, Hazret-i Mevlânâ ve Yûnus Emre tefekkürünün XVII. asırdaki takipçilerinden olan Mısrî, adeta bu üç büyük zatın düşüncelerinin harmanlandığı mükemmel bir terkiptir. O, İslâmın derinliğini idrâk eden bir ârif-i billah olduğu kadar, Türkçe’nin de inceliklerini bilen bir şairdir. Bu büyük Hak âşıkı ve ârifinin yol tecrübelerini anlattığı “Dîvân-ı İlâhiyâtı”nı anlamaya çalışmak, bir manâda insanın İslâm’ın irfânî derinliğini, vücûd birliğini ve kendini idrâk etmesi anlamına gelmektedir. Hz. Pîr’i selefi olan sûfî şairlerden ayıran özellik, İlâhiyâtında, sülûk sırasında yaşanılması gereken fark ve cem‘ sırlarını dengeli olarak vermesidir.

Elinizdeki eser, Hz. Mısrî’nin pek çok belge ve yeni bilgilerden hareketle yazdığımız hayatıyla yetmişten fazla yazma nüshanın karşılaştırılması sonucunda elde ettiğimiz bütün şiirlerini ihtiva etmektedir.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Niyâzî-i Mısrî – Collected Divine Poems

 

Hazrat Mısri is one of the most colorful and effective faces of the Islamic Sufism history with his enthutiastic and besotted personality. He was born in 1618 in Malatya and found in many places such as Diyarbakır, Mardin, Karbalâ, Damascus, Egypt, İstanbul, Elmalı, Uşak, Kütahya and Bursa. At last he passed away in Limni where he was sent to with official deportation order. Mısri was a close follower of thoughts such as İbn Arabî, Hazrat Mevlana and Yûnus Emre in the 17th century who was in fact a perfect blend of those three Great Souls. Mısri was a gnostic person who perceived the deep inward of İslam as well as a poet who had a command of Turkish language. Trying to understand the “Collected Divine Poems” (Dîvân-ı İlâhiyât) which is telling us the experiences of this great Truth (Haqq) Lover during his inner journey means also to perceive the gnostic depth of İslam, the Unity of existence and one’s self. The distinctive feature of Hz Mısri from other Sufi poets is that he explains the essential mysteries of union and separation moods which are experienced during the inner journey “suluk” in a well-balanced way.

This literary work of Hz Mısri comprises his life story based on several documents and new information and all his poems obtained from a comparative study among more than 70 manuscript copies.

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786054042692
Boyut16,5 x 24 cm
Sayfa Sayısı765
Basım Yeriİstanbul
Baskı3
Basım Tarihi2017
Kapak TürüSert Kapak – Ciltli
Kağıt TürüIvory
DiliTürkçe

Kitabı Dinle

 

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Niyâzî-i Mısrî – Dîvân-ı İlâhiyât” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.