Peygamber Efendimiz (a.s.) bir hadîs-i şerîfinde “İndirilmiş olan kitaplardaki bütün sırlar Kur’ân’da, Kur’ân’da olan bütün sırlar Fâtiha’da, Fâtiha’daki bütün sırlar başındaki Bismillâhirrahmânirrahîm’de, Bismillâhirrahmânirrahîm’de olan bütün sırlar başındaki “bâ” harfinde, “bâ” harfindeki bütün sırlar altındaki noktada vardır.” Hazret-i Ali, “İşte o nokta benim.” demektedir.

Ve’l-hâsıl bütün âlemlerin sırrı bir noktada saklıdır. Nokta, eşyanın hakîkatinin kaynağıdır. Noktayı anlayan kendini anlar. Kendini anlayan ise Rabb’ini anlamış olur. Bu bağlamda “Men ‘arefe nefsehu fekad ‘arefe rabbehu” (Nefsine ârif olan Rabb’ine ârif olur.) sırrı âşikâr olmuş olur. Bütün mesele insanın kendini tanımasıdır. Bu tanıma zerreden kürreye bir bütün içinde anlaşılmalıdır.

Nice velîler eserlerinde ve nutuklarında bu sırdan dem vurarak noktayı açıklamaya gayret etmişlerdir. Peki, bu nokta nedir? Bu noktayı bu kadar önemli kılan nedir? Noktayı bilen neyi bilmiş olacaktır? Bütün bu soruların cevaplarını elinizdeki eserde bulacağınızı düşünüyoruz.

Detaylar

Stok Kodu9786059559751
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı256
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi2018
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Kitabı Dinle

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Nokta Şerhi” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir