Oğuzname, “Türk kimliği”nin kitabıdır.

Okuyucu, bu eserde Türklüğün dilini, coğrafyasını, sosyolojisini, siyasî, hukukî, hülasâ kültür tarihini bir bütün olarak okuyup öğrenecektir.

Oğuzname, Türklerin kökenini araştırmak isteyenler için bir başucu kitabıdır. Şöyle ki, Oğuzlar’ın Hazret-i Nuh’tan itibaren bilhassa Moğollarla, Kıpçak, Karlık ve diğer kavimlerle XVII. yüzyıla kadar yaşadıkları hadiseler bu eserde rivayetlerle gözler önüne serilmektedir.

Oğuzname, güneşin doğduğu yerden güneşin battığı yere kadar bütün dünyanın Oğuz Kağan tarafından fethinin kitabıdır. Oğuz Kağan, ata yurdu olan Issık Göl çevresinden ordusu ile birlikte hareket ederek dünya üzerine düzenlediği seferlerin, Asya’nın, Anadolu’nun, Avrupa’nın ve Afrika’nın nasıl bir Türk yurdu olduğunun destânıdır.

Oğuzname, Diyarbakır’ın, Antakya’nın Türk yurdu haline getirilip altın bir taht üzerinden nasıl yönetildiğinin, Anadolu’nun buralardan nasıl fethedildiğinin destânıdır.

Oğuzname, Türk töresinin, geleneklerinin, zevklerinin, toylarının, sevinçlerinin, acılarının ve gözyaşlarının destânıdır.

Oğuzname, Türk edebiyatının en önemli kaynaklarından birisidir. Türk edebiyatının diğer önemli eserlerinden olan Dede Korkut Destanı da dâhil olmak üzere pek çok eserin kaynağı Oğuzname’dir.

Türk destanları konusunda yetkin bir isim olan Prof. Dr. Necati Demir’in hazırladığı bu eser Oğuzname’nin İngiltere Milli Kütüphanesi’nde bulunan iki nüshasından hareketle hazırlanmıştır. Eserde her iki metnin tenkitli bir çevirisiyle Türkiye Türkçesi’ne aktarılmış nüshalarını ve kapsamlı bir “Oğuzname sözlüğü”nü birlikte bulacaksınız.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

The Oghuz Book

England Transcripts
Analysis – Text – Glossary – Facsimile

 

The Oghuz Book is the identity of Turkish nation.
In this work audience will find out the language, geography, sociology, politics, juristic and brief cultural history of Turkishness as a whole.

The Oghuz Book will be a reference guide for the ones who want to research the roots of Turks as it reveals incidents between Oghuz tribes and other tribes particularly Mongol, Kypchak, and Karluk beginning from the period of Hazrat Noah till 17th century in the form of narrative stories.

The Oghuz Book is the book of conquest of all over the world by Oghuz Khan from east to west. It is the epic of becoming Asia Anatolia Europe and Africa the homelands of Turks due to the invasions of Oghuz Khan together with his legions which he started from his fatherland Issık Lake and extended to all around the world.

The Oghuz Book is the epic of becoming Diyarbakır and Antakya the homeland of Turks as a base to manage all the conquests in Anatolia.

The Oghuz Book is the epic of moral tradition taste gladness sorrow and tears of Turks.

The Oghuz Book is one of the most important sources of Turkish literature. It is the source of inspiration for several important works of Turkish literature including Dede Korkut, another primary work.

This piece of work was edited by Prof. Dr. Necati Demir who is a competent name in the field of Turk Epics based on two transcripts from British Library. Criticism translations of both texts in modern Turkish language including a detailed Oghuz glossary are provided together in this work.

 

Detaylar

Stok Kodu9786054042982
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı320
Basım YeriAnkara
Baskı1
Basım Tarihi2016
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Oğuzname” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir