Rumeli Alperenleri, Cezbî’nin Velâyetnâme-i Seyyid Ali Sultan isimli menâkıbının, Mustafa Tatcı ve Sevda Urfa tarafından günümüz okuruna adapte edilmiş halidir. Bu menâkıpta, derviş gazilerin Rumeli fetihleri, manevî cepheleriyle beraber ele alınmıştır.

Cezbî’nin kaleme aldığı menâkıptan da açıkça anlaşılacağı üzere Osmanlı fetih hareketi bir işgal hareketi değildir. İlâhî bir takdîr ile gerçekleştirilmiştir. Yoksa karıncayı incitmeyen ve varlığa Hakk’ın nûruyla bakan gönül ehli tasavvuf erlerinin, dervîş-gâzîlerin bu fetihteki hareket noktasını anlamak mümkün değildir. Bu bir ilâ-yı kelimetullah davasıdır ki içinde adâlet yoluyla tevhîd şuurunu yeryüzünde hâkim kılmak düşüncesi yatar. Osmanlı Türklüğünün imparatorluk anlayışı da bu fikir üzerine tesis etmiştir. İmparatorluk vahdet-i vücût şuurunun siyâset boyutundan başka bir şey değildir.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Rumeli Combatants

 

The book entitled Rumeli combatant, is a modernized adaptation of the work of Cezbî named “Velâyetnâme-i Seyyid Ali Sultan (Guardianship Text of Seyyid Ali Sultan)” for today’s reader by Mustafa Tatcı and Sevda Urfa. Rumeli conquests by dervish veterans were commentated in those epics including the inner aspects of the incidents.

As it can be seen obviously in the epics of Cezbî, the conquest act of Ottoman was not a kind of occupation act. It was performed by an act of Divinity. Otherwise it is not possible to understand the point of such conquests could be made by those beloved Sufi masters who could never hurt even a fly and glace all the existence through/with Divine light.
It is a struggling action for sake of Allah with the intent of making the way of justice and unification consciousness dominant all over the world. The imperialism approach of Ottoman Turks is established on the base of this mentality. Imperialism is nothing short of the political dimension of unity of existence consciousness.

 

Detaylar

Stok Kodu9786054042920
Boyut12,5 x 19,5 cm
Sayfa Sayısı64
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi2016
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

 

Kitabı Dinle

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Rumeli Alperenleri” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir