Belâ bârân gibi gökden yağarsa

Hakîkat sûfîlik incinmemekdür

Ser-â-pâ bâr-ı gam sana ağarsa

Hakîkat sûfîlik incinmemekdür

*

yüzyıl kültür hayatının en etkin simâlarından olan Sun‘ullâh-ı Gaybî, hem Bayrâmî-Melâmî yolunun büyüklerinden olan bir sûfî, hem söylediği şiirlerle yüzyıllardır gönüllere hitap eden bir şair, hem de felsefî meseleleri yorumlayarak kalem oynatan bir mütefekkirdir.
Sun‘ullâh-ı Gaybî’nin öne çıkan özelliklerinden birisi “muhakkik bir şair” olmasıdır. O, tasavvuf felsefesine ilişkin konularda, ilim, ahlak, yaratılış ve tenâsüh gibi kozmogonik anlayışlara dair tetkik ve tefekkürleriyle tahsil ettiği düşünceleri risâleler halinde telif etmiştir. Hakikaten Gaybî, sadece bir sûfî veya sadece bir şair değildir; İbnü’l-Arâbî’nin entelektüel çabasını tevarüs eden bilge şahsiyetlerden biridir. Bu bakımdan Gaybî’nin şiiri, Yûnus geleneği içinde olmakla birlikte, tahkik yönüyle de öne çıkan bir şiirdir.

*

Prof. Dr. Bilal Kemikli bu değerli çalışmasında; Sun‘ullâh-ı Gaybî’nin hayatını, tasavvufî yönünü, tarîkatını, eserlerini, dîvânında işlenen dinî ve tasavvufî kavramları inceliyor; Gaybî’nin dîvânını titiz bir şekilde okura sunuyor.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Sun’ûllâh-ı Gaybî Dîvânı

 

If calamities are like heavy rain from sky

Sufi theTruth is not being hurt

If sorrows descend on you like dark clouds

Sufi the Truth is not being hurt

*

Sun‘ullâh-ı Gaybî is one of the most effective and leading Sufis of the Bayrami-Melami Orders within the cultural life of 17th century who was both a poet addressing to hearts with his poems for centuries and a thinker writing comments on philosophical subjects.

He was a researcher poet which was his most distinctive feature. He compiled his studies in epistle form oabout Sufism and cosmogonic perceptions such as science moral creation and transmigration of soul based on his examinations and thoughts. Gaybî is not only a Sufi or poet but also one of the gnostic figures who inherited the intellectual attempts of İbnü’l-Arâbî. In this respect his succeeding poems are extent of Yunus Emre tradition and shined with their investigating aspect.

*

In this precious work, Prof. Dr. Bilal Kemikli analyzes the life of Sun‘ullâh-ı Gaybî including his literary works, his Sufi Order and mystical aspects, religious and sufism ideas which were discussed in his Collected Poems. Thus he presents the Collected Poems of Gaybî to the reader based on his detailed study.

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559157
Boyut16,5 x 24 cm
Sayfa Sayısı456
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi2017
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Kitabı Dinle

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Sun’ûllâh-ı Gaybî Dîvânı” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir