Eroğlu Nûri, bugüne kadar, edebiyat ve tasavvuf tarihi araştırmalarında çok iyi tanınan bir şahsiyet değildi. Adı, Bursalı Mehmed Tahir’in “Osmanlı Müellifleri”nde verdiği, -bir kısmı yanlış olan- bir kaç satırlık bilgide ve güldestelerde yer alan dört-beş şiiriyle geçmekteydi. Bu kutsal gönüllü zatın hayatı ve şiirleri ilk defa Mustafa Tatcı tarafından gün ışığına çıkarılmıştır.

Elinizdeki eserde İns ve cinnin yaratılma sebebi, güzel ahlak ve ibadetlerin neticesi, kelime-i tevhîd sırrı, mâl, cândan ve çocuklardan yapılan imtihanlar, bey’atin hakikati, nefs mertebeleri, silsile-i manevî, şeyhler ve yalancı şeyhler vs. fasıllar halinde anlatılmaktadır. Eser, tasavvuf ve mürşidin gerekliliğini açıklayan, talipler için yazılmış “tasavvufa giriş” mahiyetinde bir eserdir.

Orijinal ismi “Tasavvuf Bi’t-Tarîkat” olan ve “Tasavvufa Dair” adı altında neşretmiş olduğumuz bu eser, Anadolu’nun büyük mutasavvıflarından Eroğlu Nûrî’nin kaleme almış olduğu ve tasavvufun temel meselelerine gayet açık ve anlaşılır izahlar getiren bir eserdir. Tasavvuf meraklılarının ve araştırmacılarının mutlaka edinmesi gereken bu eser; zikir, tevhîd, nokta, biat, nefs, kalb-i selîm, devrân, sülûk, rüya ve sahte şeyhler gibi kavramlarda başvuru kaynağı niteliğini taşıyor.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

About Inner Dimension of Islam

Inner dimension of Islam through Sufi Order (tariqat)

 

Eroğlu Nûri was not a well-known person in the field of studies on literature and Sufism history up to today. He was mentioned in the work of Bursalı Mehmed Tahir entitled “Ottoman Authors” with a couple of lines giving information –some were wrong- and with four or five poems in anthologies. The life of this beloved heart person and his poems were brought to light by Mustafa Tatcı for the first time.

In this book certain subjects are presented such as: the reason for the creation of Ins ( human) and Jinni (invisible existence); the results of social ethics and wordship; the secret of Unification; trial of the human with his goods and richness, life and children; levels of nafs (self), spiritual lineage; Sheikhs and fake sheikhs. This work is a source book for the seekers who wants to make an introduction to Sufism.

The original name of the book is “Inner dimension of Islam through Sufi Order” and we published entitling “About Inner Dimension of Islam.” It was written by Eroğlu Nûrî who was one of the most important Anatolian Sufis explaining the fundemantals of Sufism in focus. It is a reference book for Sufi researchers and devotees pointing the issues such as remembrance (dhikr), Unity (tawhid), the meaning of point, oath allegiance, self (nafs), mature heart, dhikr ceremony, inner journey, dreams of Sufis and fake Sheikhs.

 

Detaylar

Stok Kodu9786054042814
Boyut12,5 x 19,5 cm
Sayfa Sayısı52
Basım Yeriİstanbul
Baskı1
Basım Tarihi2015
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Tasavvufa Dâir” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.