Çağımızın en başarılı yönetmenlerinden biri olan Semih Kaplanoğlu’yla yapılan bir nehir söyleşi, Yusuf’un Rüyası. Kitap, birçok ödül alan Yumurta, Süt ve Bal filmlerinden yola çıkmasına rağmen şiirden belgesele, beyaz perdeden festivallere kadar önemli duraklardan geçiyor. Kaplanoğlu’nun çocukluğundan bugüne kadar renkli hayatından, edebiyatla ilişkisinden, sinema serüveninden ve film anlayışından izler taşıyan kitap “Semih Kaplanoğlu sineması”nın arka planındaki arayışı ve çabayı da gözler önüne seriyor.

 

“Sadece gerçekçiliğe ya da sadece metafiziğe yaslanmak hakikati tam olarak çevrelemeyebilir. Biri katı bir natüralizme, diğeri gerçeklikten kopuk fanteziye kayabilir. Bu iki ucu birleştiren şey, gerçekliğin içindeki maneviyatı ve maneviyatın içindeki gerçekliği içermeli. Bunu içerdiğinde izleyici filmle kendi hayatı arasında bir bağlantı kurabilir. Biz sadece gerçekle yaşamıyoruz; mananın, görünenin arkasını da arıyoruz. Ben o dengeyi arıyorum. Tıpkı bize yaşamamız önerilen hayat gibi.”

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Yusuf’s Dream

Semih Kaplanoğlu

 

“Yusuf’s Dream” is a kind of biographical interview made with Semih Kaplanoğlu, one of the greatest directors of our period. Even though the book begins with award-winning Yusuf Trilogy of films individually entitled Yumurta (Egg), Süt (Milk), and Bal (Honey) many other vital subjects are touched on from poetry to documentary and from silver screen to festivals. Yusuf’s Dream, telling about Kaplanoğlu’s colorful life from a boy, his intimacy with literature, adventure of cinema and his sense of cinema, also displays the act of seeking and struggling at the background of “Semih Kaplanoglu Movies.”

“Leaning on the reality or the metaphysics solely makes hardly to enclose the Truth completely. One may have a tendency of strict naturalism where other may lapse to a fantasy disconnected from reality. The thing that will unite these two points should involve spirituality in the reality and the reality in the spirituality. This provides the reader to make a connection between the movie and his own life. We are not living only with reality; we are seeking the meaning, something beyond the visible world. I am seeking this balance. Just like the world we are suggested.”

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559584
Boyut16,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı352
Basım Yeriİstanbul
Baskı4
Basım TarihiAralık, 2017
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Yusuf’un Rüyası” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.