Menkıbe kültürünü modern edebiyatımıza roman formuyla kazandıran Firdevs Kapusızoğlu’nu çeşitli dergi ve köşe yazılarından tanıyoruz. 2013’te yedi dalda Edebiyat Yarışması’nda yazmış olduğu köşe yazısıyla birincilik sahibi olmasının ardından bu kez Bin Gemiye adlı romanı ile okuyucularıyla buluşuyor.

Bin Gemiye, bir Seyyid Yahya Şirvânî romanı olarak edebiyat dünyasında dikkat çekiyor. 15. yüzyılda yaşayan Seyyid Yahya Şirvânî, büyük bir irfan mektebi mayalamış ve atmış olduğu tohumlar dünyanın birçok ülkesinde can bulmuş bir eren. Kendisinin pâk nefesiyle pek çok medeniyet mimarı yetişmiş. Yetiştirdiği kâmillerin bazıları Osmanlı ve Beylikler Anadolu’sundan gelen şahsiyetlerdir. Şirvânî, çok bereketli geçen irşad hayatının neticesinde, bir büyük tasavvuf mektebinin yeniden sistemleştirilmesi, binlerce dervişin eğitimi ve sayıları yirmiye ulaşan eserlerin telifi şeklinde özetlenecek büyük bir manevî miras bırakmıştır. Dünya bu manevî mirası keşfetmeye başlamış olacak ki UNESCO, 2013 yılını Seyyid Yahya Şirvânî yılı ilan etti. Firdevs Kapusızoğlu da Bin Gemiye adlı romanında okuyucularını Seyyid Yahya Şirvânî ekseninde zarif bir aşk hikâyesi ile selamlıyor.

Bin Gemiye aynı zamanda bir Ankara romanı olarak dikkatleri çekiyor. Şehrin ve çağın kültürel, siyasi, sosyal dokusunu isabetli dokunuşlarla okuyucusuna hissettiriyor. Kendimizi kimi zaman muhabbet kokan bir sahafta demli çayımızı yudumlarken, kimi zaman sokakta, eylemin tam ortasında kimi zamansa içli bir aşk hikâyesinin hüznünde buluyoruz. Eser, kahramanımız Gevher’in sahafta bulduğu defter ile ivme kazanıyor. Merak uyandıran bölüm isimleriyle bizi içine alıyor. Defter Gevher’le birlikte bizleri istikameti aşk üzere olan hakikat yolculuğuna çıkarıyor. Bu yolculukta Cihan ve Gevher’in kuşatıcı sevgisi kelimelere nefes üflüyor ve okudukça gönül iklimine yol buluyoruz.

 

–∼∼∼Ο∼∼∼–

 

Get Aboard the Ship

A Yahya Şirvânî novel

Here is a Yahya Şirvâni novel “Get aboard the Ship” that draws attention in the world of Sufism literature. Seyyid Yahya Şirvânî, lived in 15th century, was a great fully matured Sufi Master who laid the foundation for a tremendous wisdom school and spread around the world. Many culture creators were raised through his pure breath. Some of those well-coached Sufis were from Anatolian seigniories and Ottoman. As a result of his splendid spiritual and gnostic guidance (irshad) for thousands of students (dervishes) and most particularly 20 Sufi Masters in his Sufi school with a renewed system, Şirvânî left us a cultural and spiritual heritage at a premium. This cultural and spiritual heritage must have been discovered by the world so it was announced as the year of Seyyid Yahya Şirvânî by UNESCO in 2013. Our author Firdevs Kapusızoğlu salutes reader through an elegant love story in the footprints of Seyyid Yahya Şirvânî in her novel.

The book entitled “Get aboard the ship” is also an Ankara novel which makes reader to feel the cultural political and social texture of the city including the era with a touching style. In the novel, we sometimes find ourselves in a second-hand bookseller while sipping dark tea blended with love, and sometimes in the middle of action at the street or in the blues of a romance. Our character named Gevher finds a notebook in a second-hand bookseller which is the accelerating point of the story. We are taken into the story through the sensational chapter names. Upon this notebook, an Inner Journey of Truth begins where the destination is love. During this journey, surrounding love of Cihan and Gevher breaths upon words and guides us for our hearts.

 

 

Detaylar

Stok Kodu9786059559096
Boyut13,5 x 21 cm
Sayfa Sayısı176
Basım Yeriİstanbul
Baskı4
Basım Tarihi2016
Kapak TürüKarton Kapak
Kağıt TürüKitap Kağıdı
DiliTürkçe

Yorumlar

Hiç yorum yapılmamış

“Bin Gemiye” için ilk yorumu siz yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir